Szklarska Poręba jest miejscowością znajdującą się w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. Położona jest w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów, znajdując się jednocześnie na wysokości od 440 do 886 metrów nad poziomem morza. Oprócz licznych atrakcji turystycznych, miasto jest cenione także ze względu na warunki klimatyczne,porównywalne z warunkami alpejskimi – torfowiska Gór Izerskich i często wiejące wiatry tworzą w Szklarskiej Porębie unikalny na skalę województwa mikroklimat. Jest to jednak zaledwie jedna z wielu atrakcji, które miasteczko ma do zaoferowania turystom.

Karkonosze

Bez wątpienia największą atrakcją turystyczną Szklarskiej Poręby są Karkonosze, będące najwyższym i najlepiej znanym pasmem Sudetów. Góry te posiadają bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegowo – gastronomiczną (liczne schroniska, hotele i restauracje), ponadto mają do zaoferowania zadbane i dobrze oznakowane szlaki. Unikalna flora i fauna, niezwykłe widoki i wiele możliwości rozrywki po zejściu ze szlaków sprawiają, że Szklarska Poręba stanowi doskonałą miejscowość wypadową do wędrówek po górach.

Wygodny nocleg z widkiem na góry

Po dniu spędzonym na szlakach lub zwiedzeniu trzeba gdzieś zregenerować siły i przygotować do kolejnego dnia. To ważne, by wybrać taki nocleg, który umożliwi wypoczynek w komfortowych warunkach. Jeśli chodzi o noclegi, Szklarska Poręba cieszy się dobrą opinią. Baza noclegowa zaspokaja potrzeby turystów i podróżnych o rozmaitych upodobaniach. Jaki wybrać nocleg? Noclegi w Szklarskiej Porębie zlokalizowane są w różnych miejscach. Zarówno kwatery prywatne jak i pokoje gościnne to jedne z tańszych opcji noclegu. Zdecydowanie najpopularniejsze są ostatnio wygodne apartamenty, których coraz więcej w mieście i najbliższej okolicy. Dla osób, którym zależy na noclegach z wyżywieniem, najlepsze mogą okazać się pensjonaty z własną bazą gastronomiczną. Jest w czym wybierać.

Wodospad Szklarki

Położony w malowniczym otoczeniu Karkonoskiego Parku Narodowego, a konkretnie na terenie Enklawy obejmującej przełomowy odcinek potoku Szklarka. Wodospad znajduje się na wysokości 520 metrów nad poziomem morza, a strumień wody spada aż z 13,3 metrów. Z miasta dostać się można do niego zielonym szlakiem wzdłuż rzeki Kamienna, a trudu długiej wędrówki zostaną wynagrodzone pięknymi widokami mijanymi po drodze.

Ogród Ducha Gór

Jest to idealna atrakcja dla osób, które zmęczyły się wędrowaniem po górach i mają ochotę na spędzenie bardziej leniwego popołudnia, a jednocześnie dla ciekawych świata, którzy chcą bliżej poznać niezwykłą przyrodę Karkonoszy. Ogród Ducha Gór jest parkiem, usytuowanym przy domu Hauptmannów i został odnowiony w 2011 roku. Obszar ponad 4,5 hektara zagospodarowano i odrestaurowano, a wzdłuż trasy spacerowej umieszczono cztery domki tematyczne – Chatę Wodnika Pożytecznego, Chatę Tajemną, Chatę Skrzata z mchu i paproci, Chatę Rzepichy Zielarki.

Sudeckie Centrum Kultury i Sztuki

Położone przy ulicy Grabskiego, Sudeckie Centrum Kultury i Sztuki może poszczycić się unikatową na skalę światową ekspozycją wyrobów szklanych, wykonanych przy pomocy jednej z najstarszych technik, tzw. millefiori. Całość eksponatów poświęcona jest tradycji wytwarzania szkła, jednak są one podzielone na dwie części – jedna prezentuje wyroby z początku XX wieku, druga natomiast prezentuje wyroby współczesnego hutnika szkła, Tomasza Gondka.