Świeradów-Zdrój to piękne, malownicze miasteczko, położone w Górach Izerskich. To miasteczko uzdrowisko oferuje wiele atrakcji przez cały rok. W cieplejsze miesiące na turystów czekają liczne ścieżki rowerowe i piesze, a zimą z białego szaleństwa fani sportów zimowych mogą skorzystać dzięki licznym stokom narciarskim.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji w Świeradowie-Zdrój jest malowniczo położona wieża widokowa, z której roztacza się piękny widok na okolicę. Wieża ta nazwana została Sky Walk. Ma 60 metrów wysokości, a długość ścieżek to aż 3 km. Polecamy ją wszystkim, którzy lubią podziwiać krajobrazy z lotu ptaka.

W samym centrum miejscowości na turystów czeka Dom Zdrojowy, który okala Park Zdrojowy. Budynek ten może się poszczycić najdłuższą na Dolnym Śląsku modrzewiową halą spacerową, która liczy aż 80 metrów. W dzień hala pełni funkcję deptaku, a wieczorami na jej terenie odbywają się różne wydarzenia, np. koncerty. Dom Zdrojowy oferuje turystom również bazę zabiegową, dzięki której będą mogli się odprężyć i zadbać o swoje zdrowie, a także siłownię czy basen. Osoby, które cenią sobie wypoczynek na łonie natury, będą mogli odpocząć na terenie Parku Zdrojowego, obok których znajdują się również tarasy zdrojowe o długości ponad 160 metrów.

Oczywiście, Świeradów-Zdrój swoją popularność zdobył dzięki uzdrowiskowym właściwościom. Miasteczko słynie z bogactwa wód mineralnych, radonowych, a także borowiny, a to wszystko sprawia, że od wielu lat przyjeżdżają tam osoby z różnymi problemami zdrowotnymi. W uzdrowisku leczą się chorzy ze schorzeniami ze strony układu krążenia, narządów ruchu, a także ci cierpiący na przeróżne choroby reumatyczne, a także choroby dotykające kobiety.
Będąc w Świeradowie-Zdrój, turyści mają możliwość wypicia wody radoczynnej, w specjalnej pijalni. Dlaczego warto spróbować tej wody? W jej składzie znajdują się minimalne ilości pierwiastka rad, który działa nie tylko przeciwbólowo, ale również wzmacnia odporność, a także pobudza mikrokrążenie. Wody te popularne są w uzdrowiskach na całym świecie, stosuje się je od bardzo dawna.

Jeśli chcesz podziwiać widoki ze szczytu Stogu Izerskiego, możesz dostać się tam za pomocą kolejki gondolowej, która wywozi turystów na górę przez cały rok. W zimę mogą z niej skorzystać również osoby uprawiające sporty zimowe. W Świeradowie-Zdrój funkcjonuje bowiem nowoczesny ośrodek narciarski Ski & Sun

Obok tarasu zdrojowego znajduje się sztuczna grota, która kiedyś pełniła była pijalnią wód mineralnych. Obok niej widnieje tabliczka upamiętniająca dr Mieczysława Orłowicza, który zapisał się na kartach historii jako prekursor turystyki w Sudetach. 

Przydatne informacje

Informacja turystyczna w Świeradowie-Zdroju

Miejskim Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy „STACJA KULTURY”:
ul. Dworcowa 1, Świeradów-Zdrój

Otwarte: od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-17.00, soboty (lipiec-sierpień), w godz. 10.00-16.00