Coraz częstszym kierunkiem wielu turystów nie tylko z naszego kraju, jest Dolny Śląsk. Na weekendowe wycieczki, jednodniowe wyjazdy, czy dłuższy wypoczynek turyści coraz częściej wybierają górskie atrakcje nie tylko ze względu na malownicze krajobrazy otaczające pasmo dolnośląskich gór, ale też i górskie zamki, kościoły, czy też obiekty stworzone przez naturę.

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Jest to pierwsza, a zarazem najstarsza wieża widokowa wzniesiona na najwyższym szczycie Gór Sowich, czyli Wielkiej Sowie. Pierwotnie wieża mierzyła około 20m, lecz po wypadku, w którym zawaliły się drewniane schody pod turystami, została ona zamknięta, a następnie zburzona. Na szczęście turystom nic się nie stało. Kilka lat później została ona ponownie wybudowana i mierzy obecnie 25 m wysokości. Znajduje się ona w gminie Pieszyce i można ją odwiedzać przez cały tydzień w wyznaczonych godzinach. Obecnie wieża na Wielkiej Sowie jest licznie odwiedzana przez turystów z całej Polski i nie tylko.

Zamek Grodno

Zamek Grodno został wzniesiony na szczycie gór Choina przylegających do Gór Wałbrzyskich wraz z Górami Sowimi. Zasługi związane z wybudową zamku zostały przypisane księciu świdnicko-jaworskiemu Bolko I Surowemu. Pierwsze zachowane na jego terenie dokumenty wskazują na to, że istnieje on już ponad 700 lat. Warto wspomnieć również o tym, że w Zamku Grodno od wielu lat straszy Biała Dama, która za życia była żoną kasztelana. Z żalu po stracie męża postanowiła rzucić się z murów i do tej pory straszy na zamku. Do tej pory można ją spotkać snującą się po obiekcie. Znajduje się on w Zagórzu Śląskim u podnóża rzeki Bystrzyca. Na jego terenie są organizowane różnego rodzaju imprezy kulturalne. Zwiedzanie obiektu odbywa się przez cały rok w wyznaczonych godzinach.

Kościół Wang

Jest to ewangelicki kościół położony w Karpaczu w pasmie Karkonoszy. Zbudowany został z drzewa sosnowego i był jednym z około tysiąca kościołów klepkowych w Norwegii. Do Polski trafił z Norweskiej miejscowości Vang, na skutek chęci wybudowania przez tamtejszych mieszkańców nowego, większego kościoła. Obecny był dla nich zdecydowanie za mały.

Kościół został przewieziony do Polski w elementach, a następnie ponownie złożony w Górnym Karpaczu. Świątynia Wang została postawiona tam, ponieważ gmina nie posiadała swojego kościoła. Obecnie jest on do dyspozycji turystów przez cały rok w wyznaczonych godzinach. Jedynie w niedziele i święta jego zwiedzanie rozpoczyna się później ze względu na trwające w nim nabożeństwa.

Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie to pasmo górskie we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Poza malowniczymi krajobrazami i niesamowitymi atrakcjami posiada także zjawiskowe Kolorowe Jeziorka. Są to leśne szlaki na górzystych terenach, na których znajdziemy 4 zbiorniki wodne o różnych kolorach, takich jak błękitny, żółty, purpurowy, czy czarny. Powstały one na skutek wydobywania pirytu. Gdy kopalnia zniknęła pozostałościach po miejscach jego wydobycia, zbierająca się tam woda wypełniła je. Niesamowite zabarwienie jeziorek jest powiązane ze składem chemicznym miejsc pokopalnianych.